تمام سفارشات ثبت شده تا 10 صبح، در همان روز پست می شوند. مشخصات و ابعاد هر محصول، در بخش توضیحات زیر آن نوشته شده است.
مشاهده محصولات تخفیف خورده

انواع قفل زنجیر طلا | معرفی اسم و تصویر +10 مدل قفل زیورالات

مهران صادقی زادهمهران صادقی زاده

در این مقاله شما را با انواع قفل زنجیر طلا آشنا می کنیم و توضیحات کامل + نام و تصویر هر مدل قفل زیورالات را بررسی خواهیم کرد.

انواع قفل زنجیر و دستبند

زمانی که شما می خواهید سفارش ساخت زیورآلات را بدهید و یا یک زنجیر و دستبند زیبا را خریداری کنید، باید علاوه بر ظاهر و زیبایی آن به نکات مهمی از قبیل رنگ و اندازه و جنس آن توجه کنید. اما علاوه بر موارد گفته شده به نوع قفل نیز حتماً باید توجه کنید که یکی از مهمترین ویژگی ها در ساخت زیورآلات است. هنگام خرید زیورالات ، مدل قفل آن باید با سایر ویژگی های آن زیورآلات همخوانی و تناسب داشته باشد.

قفل زنجیر یا گردنبند شما نه تنها باید آن قدر محکم باشد که آن را با اطمینان بپوشید بلکه باید بتوانید آن را به راحتی باز و بسته کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که صبح آماده رفتن به محل کار شوید و در پوشیدن جواهرات و بدلیجات مشکل داشته باشید. ممکن است به دلیل پیچیدگی باز و بسته کردن قفل گردنبند یا دستبند شما گاهی اوقات مجبور به صرف نظر از پوشیدن آن کنید.همینطور قطعاً نمی‌خواهید روز خود را با این موضوع که متوجه شده اید بدلیجات خود را به دلیل اینکه قفل آن باز شده یا شکسته است و آن را گم کرده اید، به پایان برسانید.

برخی قفل های زیورالات برای سهولت در استفاده و برخی دیگر از قفل ها برای امنیت بیشتر طراحی می شوند. در ادامه این مقاله کاربردی از فروشگاه بدلیجات کالای تک به معرفی چندین نوع مختلف از قفل های گردنبند یا دستبند می پردازیم تا بتوانید هر کدام را که برای شما مناسب تر است انتخاب کنید.

قفل خرچنگی یا طوطی

یکی از قابل اعتماد ترین و پر کاربردترین قفل ها در ساخت اکسسوری و زیورآلات قفل طوطی یا خرچنگی است و استفاده راحت و آسان از آن، این قفل را به قفلی محبوب در میان افراد تبدیل کرده است. قفل طوطی در اندازه های متفاوت ساخته می شود که با توجه به ضخامت زنجیر یا دستبند ها مورد استفاده قرار می گیرد.

ظاهر این قفل به گونه ای است که شما با دیدن قفل خرچنگی به یاد خرچنگ (پنجه خرچنگ) می افتید، چون مانند خرچنگ خاصیت ارتجاعی دارد و به علت خاصیت فنری بودن آن دوباره سریعاً به حالت بسته در می آید. همچنین به دلیل شباهت قفل خرچنگی به پنجه طوطی، در ایران به آن قفل طوطی هم گفته می شود.

قفل طوطی معمولا روی زنجیر کارتیه و به طور کلی زنجیرهای استیل رایج است و نمونه های طرح دار آن، مثل عکس دستبند مشکی زیر، قیمت بالاتری دارند.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر زنجیر یا دستبندتان ضخیم و سنگین می باشد برای امنیت بیشتر از قفل خرچنگی استفاده کنید. از مزایا قفل خرچنگی در مقایسه با سایر قفل ها، می توان به باز و بسته شدن راحت تر آن اشاره کرد. همچنین قفل مدل خرچنگ، هنگام استفاده زیاد و دائمی از آن، خیلی دیرتر از سایر قفل ها ممکن است خراب شود و با خیال راحت تری می توانید از آن در مهمانی ها استفاده کنید.

یکی از مهمترین معایب قفل خرچنگی، باز و بسته کردن نسبتا سخت این نوع قفل است و در باز و بسته کردن این قفل، اگر آدم صبور و با دقتی نباشید ممکن است به مشکل بخورید. برای باز و بسته کردن قفل طوطی معمولاً باید از شخص دیگری کمک گرفت. ایراد دیگری که این قفل دارد این است که انقدر در انواع بدلیجات و زنجیر و دستبندها مخصوصا جنس استیل استفاده شده که شاید برایتان تکراری باشد و نیاز به تنوع و قفل متفاوت تری داشته باشید.

انواع قفل زنجیر طلا قفل خرچنگی قفل خرچنگی

قفل حلقه فنری (حلقه بهار)

قفل حلقه فنری که در انگلیسی به آن spring ring یا حلقه بهاری گفته می شود، دقیقاً مانند قفل خرچنگی می باشد اما با این تفاوت که مدل آن دایره ای است. قفل حلقه بهاری معمولاً با حلقه هایی درشت که به صورت فنری باز و بسته می شود، به بدنه زنجیر و دستبندها اتصال پیدا می کند.

قفل حلقه فنری بیشتر در زنجیرهای با وزن سبک تر و شکیل تر استفاده می شود و بهتر است که نوع آویز انتخابی برای این مدل زنجیر نیز سبک باشد. فلزی که در ساخت این نوع قفل استفاده شده است نسبت به قفل سایر گردنبندها ارزان تر است. با توجه به حلقه های فنری بزرگی که دارد به شما این اطمینان را می دهد که اعتماد بیشتری به بند زنجیر خود برای جلوگیری از باز شدن آن داشته باشید. از بزرگترین مزایای این قفل آن است که حلقه فنری آن تقریباً قیمت زیادی ندارد و برای زنجیر های سبک، امنیت و استحکام بیشتری نسبت به سایر قفل ها دارد. ما در بدلیجات کالای تک، این مدل قفل را فقط روی زنجیر های جنس نقره یا بدلیجات طرح طلا مثل ژوپینگ دیده ایم و تابحال این قفل را روی زیورالات استیل مشاهده نکردیم.

از معایب استفاده از قفل حلقه فنری به گیره فنری خیلی کوچک آن می توان اشاره کرد که می توانند به سختی باز و بسته شود. همچنین به دلیل اتصال قفل حلقه فنری به خود زنجیر می تواند باعث سایش و در نهایت شکستن و خارج شدن قطعه کشویی از مسیر خود شود.

قفل حلقه فنری قفل حلقه فنری

قفل تاشو یا کتابی

انواع قفل دستبند طلا شامل قفل تاشو یا کتابی می شود. قفلی با ظاهر بسیار شکیل و شیک است که به خاطر همین ظاهر زیبای خود در ساخت بسیاری از دستبندها و زنجیر های ظریف یا ضخیم و طرح طلا به کار می رود. علاوه بر این قفل تاشو به راحتی باز نمی شود و از این بابت خیالتان راحت است چون امنیت بالایی دارد. قفل کتابی دارای یک قفل و یک تکه مستطیلی شکل بوده و قفل آن از دو قسمت تشکیل شده است. با اتصال این دو قسمت از طریق یک لولا یا پین و قرار دادن قسمت مستطیلی در بین دو سمت قفل و فشار دادن آن، گیره بسته و قفل محکم خواهد شد.

ما در بدلیجات کالای تک، قفل کتابی را فقط روی دستبندها مشاهده کرده ایم. دستبندهایی مثل رولکس و کارتیه که روی قفل آن در برخی موارد لوگوی کارتیه و رولکس حک شده است. برخی قفل های کتابی هم ساده و بدون هیچ لوگویی هستند اما به طور کلی این نوع قفل در جنس استیل بسیار محکم می باشد. بدلیجاتی که جنس غیراستیل دارند، قفل کتابی خوب و مقاومی ندارند.

قفل تاشو یا کتابی

قفل کوبایی یا جعبه ای

از قفل جعبه ای یا کوبایی بیشتر در ساخت زیورآلات خاص و گران قیمت استفاده می شود و جزو انواع قفل زنجیر طلا محسوب می شود. قفل کوبایی دارای یک تیغه و یک جعبه است که قسمت تیغه وارد جعبه می شود و دارای دکمه ای است که برای بازکردن قفل باید آن را فشار داده و سپس قفل باز می شود. قفل جعبه ای یا کوبایی در سایزهای مختلفی ساخته می شود که یکی از رایج ترین آنها دارای یک زنجیر یا فلز نازک در دو طرف چپ و راست قفل است که به شما اطمینان خاطر می دهد که از باز شدن غیر منتظره زنجیر جلوگیری می کند. برای خرید زنجیر کوبایی می توانید بخش فروشگاه کالای تک را مشاهده نمایید، در حال حاضر چند مدل زنجیر و دستبند با قفل کوبایی موجود می باشد.

قفل کوبایی برای زنجیر و دستبندها بسیار محبوب است و به دلیل امنیت و استحکام بالای آن، اعتماد بیشتری به آن می شود. قفل جعبه ای نسبت به سایر قفل ها پهن تر است بنابراین برای گردنبندهای ضخیم مانند زنجیر کوبایی مناسب تر می باشد. برای امنیت بیشتر و جلوگیری از باز شدن زنجیر، برخی از قفل های جعبه ای دارای بست های ایمنی و جانبی نیز هستند که غالباً به شکل عدد 8 انگلیسی می باشند.

از مزایا قفل کوبایی یا جعبه ای می توان به بست های ایمنی و اضافه شده آن که زنجیر را ایمن تر و محکم تر می کند، اشاره کرد. معمولا قفل کوبایی به زنجیر جوش می خورد و به سادگی خراب یا جدا نمی شوند.

از بزرگترین معایب قفل جعبه ای یا قفل کوبایی این است که اولا بسیار کمیاب و گران قیمت تر از سایر قفل ها است. دوما با توجه به سایز نسبتا بزرگ آن، برای زنجیرهای ضخیم و سنگین تر پیشنهاد می شود. همچنین این نوع قفل ها می تواند به مرور زمان در استفاده زیاد، ساییده شده و به آسانی باز شوند.

ما در فروشگاه بدلیجات کالای تک، این مدل قفل را هم روی اجناس استیل و هم غیراستیل دیده ایم اما با توجه به کمیاب و خاص بودن آن، زنجیر و دستبندهایی که دارای قفل کوبایی هستند، قیمت خیلی بالاتری (در حد دو برابر یا بیشتر) نسبت به اجناس با قفل عادی (قفل خرچنگی) دارند. همچنین این قفل ها را نمی توانید به صورت تکی پیدا و به زنجیر قفل عادی خود متصل کنید!

قفل جعبه ای قفل جعبه ای

قفل حلقه و محور یا T

قفل حلقه و محور یا قفل T دو بخش کاملاً متفاوت دارد که در یک طرف آن حلقه ای توخالی و به شکل دایره و در طرف دیگر فلزی به شکل حرف انگلیسی T است. در انواع قفل دستبند طلا می توان به این نوع قفل اشاره کرد که معمولاً برای زیورآلات سنگین تر و زنانه مناسب است. این قفل در اندازه های مختلف ساخته می شود و به دلیل زیبایی منحصر به فرد آن میتوان آن را هم به تنهایی و هم با آویز به کار برد.

قفل حلقه و محور

قفل آهنربایی

قفل آهنربایی از دو قسمت آهنربا دار ساخته شده است و خاصیت آهنربایی این نوع قفل باعث می شود که دو قسمت قفل کاملاً بر روی هم محکم شده. معمولاً وجود برجستگی هایی در روی این نوع قفل مانع از جدا شدن اتصال آن می شود. قفل آهنربایی در اندازه های مختلف ساخته می شود.

آیا به دنبال یک قفل مناسب برای جواهرات خود هستید که در یک لحظه به هم متصل شود؟ یک گردنبند با قفل آهنربایی مناسب ترین انتخاب برای شما است! این نوع قفل نه تنها برای گردنبند بلکه برای دستبند نیز مناسب است. اگر زنجیر یا آویز شما بسیار سنگین باشد ممکن است قفل آهنربایی ناگهان باز شود. علاوه بر آن اگر این نوع قفل به سایر زیورآلات و یا لباس شما گیر کند ممکن است به سرعت باز شود.

هنگام اضافه کردن یک قفل آهنربایی به زنجیر، بسیار مهم است که آن را لحیم نکنید. زیرا گرما می تواند خاصیت آهنربایی آن را ضعیف کرده و به قدرت آن آسیب برساند. از جمله مزایای قفل آهنربایی این است که در صورت نداشتن مهارت در بستن قفل، این نوع قفل آهنربایی سریع و به آسانی بسته می شود. قفل آهنربایی معمولا برای دستبندها به کار می رود و ما در کالای تک تابحال هیچ زنجیری با قفل آهنربایی مشاهده نکرده ایم.

معایب قفل های آهنربایی این است که با گذشت زمان، خاصیت آهنربایی آن ضعیف می شود؛ بنابراین باید بسیار مواظب این موضوع باشید. همچنین دو قسمت قفل آهنربایی در صورت کشیده شدن می توانند از هم جدا شوند. پس باید به شدت مواظب فشار یا کشیدگی هایی که برای زیورآلات دارای قفل آهنربایی به وجود می آید، باشید.

قفل آهنربایی قفل آهنربایی

قفل قلابی یا لنگری (قفل S)

قفل های قلابی از گذشته تا به حال در گردنبند و دستبندها استفاده می شده اند و به دلیل شکل قلاب مانند آن، آن را قفل قلابی می نامند. قفل قلابی که به آن قفل لنگری یا قفل S گفته می شود، ظاهری شبیه به حرف انگلیسی S دارد که در یک حلقه وارد شده و قفل می شود.

قفل قلابی بیشتر برای ساختن دستبند و گردنبندهای مهره ای و مروارید شکل استفاده می شود. ساختار این قفل به گونه ای است که یک قسمت به شکل حرف S و قسمت دیگر مانند عدد 8 است که قسمت S مانند در عدد 8 گیر کرده و قفل می شود.

قفل قلابی

قفل پیچی

قفل پیچی (mystery) نوعی قفل زیورالات است که دارای دو قسمت میله مانند می باشد و یک طرف آن حالت پیچ و یک طرف دیگر حالت مهره دارد. قفل پیچی با چرخاندن بخش پیچ مانند در درون بخش مهره مانند باز یا بسته می شود. این نوع قفل معمولا در بدلیجات سبک و دست ساز یا مهره ای به کار می رود.

قفل پیچی

قفل زنجیر توپی

قفل زنجیر توپی برای نوع خاصی از زنجیر به نام زنجیر توپی تهیه شده که از کنار هم قرار گرفتن توپ های فلزی کوچک ساخته شده است. قفل زنجیر توپی معمولاً در زنجیر یا دستبندهای ظریف و بدلی (غیر استیل) استفاده می شود. عملکرد این قفل به این صورت است که ابتدا توپک انتهایی زنجیر در وسط قفل که حالت فرورفتگی دارد، قرار گرفته و با انتقال توپک به سمت چپ و راست (قسمت ظریفتر قفل) بسته می شود.

قفل زنجیر توپی

قفل چرخان

قفل چرخان یکی از انواع قفل زنجیر طلا است و به قفلی گفته می شود که از دو بخش مجزا یعنی یک میله با برجستگی هایی بر روی خود و یک لوله توخالی تشکیل شده است. با قرار دادن و فشار دادن میله به درون بخش لوله ای، قفل می شود. قفل چرخان بیشتر در دستبندهای النگویی استفاده می شود و نسبتا کمیاب است. اکثر زیورآلاتی که قفل چرخان دارند، دارای یک لولای ظریف نیز هستند تا با باز شدن دو سمت قفل چرخان، بخش های قفل از هم جدا شوند.

قفل چرخان

قفل مهره ای

قفل مهره ای نوعی قفل است که در تهیه این نوع قفل به جای فلز از رشته نخ های با دوام و محکم استفاده می شود که به دستبند شما ظاهری شکیل و زیبا می دهد. برای تهیه قفل مهره ای، باید بافتی از این نخ ها تهیه شده و برای اینکه دستبند متناسب با اندازه دست شما باشد، دو رشته نخ در انتهای بافت، باقی بگذارید. به راحتی می توانید با این دو رشته نخ، اندازه دستبند را برای دور مچ خود تنظیم کنید. قفل مهره ای همانطور که از نامش پیداست بیشتر در درست کردن دستبندهای دارای مهره چوبی و سنگی اسپرت استفاده می شود.

قفل مهره ای

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درباره ما

فروشگاه اینترنتی کالای تک از مهر 1390 فعالیت خود را شروع کرد و سایت خود را تاریخ 2 مهر 1396 در زمینه فروش اینترنتی و پستی انواع بدلیجات ، لوازم دکوری و غیره با قیمت مناسب و کیفیت مرغوب اجناس افتتاح کرد.

نمادهای اعتماد کالای تک

logo-samandehi
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت